vücüt geliştirmede gereken supplementler(gıda takviyeleri)

en iyi gıda takviyeleri ve supplementler vücütgeliştirme sporcular için
Egzersiz, fit ve sağlıklı olmanın en iyi yollarından biridir. Egzersizin faydalarından yararlanmak için uygun diyet ve beslenmeyi sağlamanız gerekir, çünkü kas ve güç kazanmak için diyet kilit bir rol oynar. Ve rekabetçi vücut geliştirme veya kas ve vücut inşa etmek isteyen bir kişi için uygun bir şekilde geçerlidir. 
 
Rekabetçi vücut geliştirme, fizik veya görünüm için vücut geliştirmeye göre biraz daha fazla çaba gerektiren ciddi bir spordur. Rekabetçi bir şekilde vücut geliştirmeye başladığınızda, vücudunuzdaki her kasın estetik çekiciliğini korurken şekillendirilmesi gerekir. Bu nedenle takviyelere ihtiyacınız var çünkü bu fiziği elde etmek için sıkı bir diyete ve gerekli tüm besinlere ihtiyacınız olabilir. Ancak milyon dolarlık soru, piyasa vücut geliştirme takviyeleriyle dolu olduğu için hangi takviyelerin seçileceğidir. Peki, size yardım etmek için buradayız!
Vücut Geliştirme Takviyeleri Nelerdir?
Vücut geliştirme takviyeleri, fiziksel olarak zorlu yaşam tarzlarına sahip kişiler için özel olarak tasarlanmıştır. Örneğin, vücut geliştiriciler, sporcular, dövüş sanatları uzmanları, fiziksel antrenörler ve hatta sporcular. Bu besin yüklü takviyelerin temel amacı, gerekli tüm besin maddelerini sağlayarak kişinin özel ihtiyacını karşılamaktır. Ayrıca, çeşitli avantajlarla da yüklüdürler. Vücut geliştirme takviyeleri kullanmanın en belirgin faydalarından bazıları şunlardır:
Düzenli ve sağlıklı öğünlerle mümkün olmayan çok yüksek miktarda protein gerektiren rekabetçi vücut geliştirme için kas kazanımını artırmak.
Takviyelerde bulunan daha yüksek amino asit konsantrasyonuna ve diğer yenileyici besinlere ihtiyaç duyan kasların sürekli yırtılmasını onarmak.
Kas Büyümesi İçin En İyi Takviyeler
Amacınız kitle kazanmak ve performansınızı artırmaksa, piyasada bulunan farklı vücut geliştirme takviyeleri türlerini bilmek yeterli olmayacaktır. Hedefinize ulaşmak için bu takviyelerin nasıl çalıştığını ve faturanıza hangisinin uyduğunu bilmeniz gerekir. Bu yüzden burada, not alabileceğiniz kas büyümesi ve gücü için en iyi vücut geliştirme takviyelerinden bazılarını listeliyoruz.
1. Kreatin Monohidrat 
Kreatin, halter gibi yoğun fiziksel işler sırasında vücudunuza ihtiyaç duyulan enerjiyi veren kaslarda zaten bulunan bir kimyasaldır. Vücuda kreatin monohidrat sağlayan takviyeleri kullanmak, enerjinizi ve dayanıklılığınızı artırdığı için rekabetçi bir şekilde ağırlık kaldırırken çok önemlidir. Ayrıca, kreatin takviyesi, kreatin ve fosfokreatinin mevcudiyetini artırabilir ve ayrıca setler arasındaki iyileşme sürecini hızlandırabilir. Uzun süreli takviye, yalnızca direnç eğitimini değil, tüm genel performansı ve gücü de iyileştirebilir.
2. Dallı Zincirli Amino Asitler (BCAA'lar)
BCAA'lar, lösin, izolösin ve valin olmak üzere üç ana amino asitten oluşur. Bunlar özellikle kas büyümesi ve gücü için önemlidir. Yumurta, et ve balık gibi çoğu proteinli besin kaynağında bulunmasına rağmen, çoğu insan bunu ihtiyaçlarını karşılamak için takviye şeklinde alır. Antrenman sonrası ağrı ve kas hasarını hafifletmek için en iyi tek takviyedir. Vücudun protein bozulmasını engeller ve vücuttaki proteinlerin sentezini arttırırlar. Günlük vücut ağırlığının kilogramı başına 100 miligram BCAA almak önerilen dozdur.
3. Kilo aldıranlar 
Bunlar öncelikle kilo almak için mücadele edenler tarafından kullanılan ve önerilen kilo alma takviyeleridir. Örneğin bazal metabolizma hızı yüksek olan kişiler çok fazla kalori tüketmelerine rağmen kilo alamazlar. Bu nedenle, daha fazla protein ve kalori sağlayan kilo aldırıcılar bu tür insanlar için idealdir. 
Kilo aldırıcı takviyesinin kalori içeriği değişir; bununla birlikte, bir porsiyon 1000 kaloriye kadar sağlayabilir ve bu da onları popüler kilo alımı takviyeleri yapar. Bunlar, yüksek protein ve karbonhidrat içeriği nedeniyle egzersiz öncesi ve sonrası oturum için mükemmeldir. Kalorilerden sorumlu olan proteinler değil, karbonhidratlardır.
4. Peynir altı suyu proteini
Peynir altı suyu proteini BCAA'lar açısından zengindir ve çok hızlı sindirilir, bu da onu ağır bir antrenmandan sonra tüketmek için idealdir[3]. Peynir altı suyu proteini, kazein ile birlikte sütte bulunan doğal bir proteindir ve konsantre formunda vücudun fiziksel strese tepkisini önemli ölçüde hızlandırabilir. Piyasada çok sayıda peynir altı suyu proteini açısından zengin takviye vardır, ancak en iyileri içinde sindirim enzimleri olanlardır. İdeal olarak, peynir altı suyu tüketmek için en iyi zaman, ideal doz 20g olan bir antrenmandan sonraki bir saattir. Bununla birlikte, bu dozaj düzenli olarak egzersiz yapan veya egzersiz yapan kişiler içindir.
5.Glutamine
Glutamin, vücudun ağır vücut geliştirmenin fiziksel stresiyle başa çıkmasına yardımcı olan başka bir amino asittir. Aşırı egzersiz yaptığınızda veya rekabetçi vücut geliştirme için vücudunuzda biriken fazla amonyağı giderir[4]. Vücuttaki fazla amonyak, vücutta olması gereken asit-baz dengesini ciddi şekilde bozabilir. İdeal olarak, egzersiz sonrası 10 gram tüketmeyi içeren günde 20-30 gram glutamin önerilir.
6.yağ yakıcılar
en iyi yakımı yapan kilo aldırcı ürünler lcarntin taurin ve kafein içeren ürünlerdir çumku onlar metabolizmayı yükseltmenin yanısıra verdikleri enerjile egzersiz esnasında daha fazla kalori yakmanızı sağlarlar ve böylece daha hızlı kilo kaybı yaşarsınız ayrıca kafeinden alınan direnç ağır dietlerde sizin güçlemenize yol açar.
mohammad abdolrahimi.
 
 
 
 
 
 
 
icon
mevlanakapı mahalle kalburcu mehmet cami sokak no A.2 fatih istanbul 05512681111-02125292096 ARIA NUTRITION