L-Glutamine nedir ne işe yarar

L-Glutamine nedir ne işe yarar:
 
Glutamin, vücutta bulunan bir amino asittir. Vücuttaki en yaygın amino asitlerden biridir ve kaslar, beyin, bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi gibi birçok önemli fonksiyonda rol oynar. Glutamin, kasların onarımı ve büyümesi için önemlidir, bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur ve sindirim sistemi sağlığı için gereklidir. Ayrıca stresi azaltmaya yardımcı olabilir ve egzersiz performansını artırabilir.
 
Sporcular, glutaminin kas kütlesini artırabileceği ve egzersiz sonrası iyileşmeyi hızlandırabileceği düşüncesiyle glutamin takviyesi kullanabilirler. Ayrıca, glutaminin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve sindirim sağlığını desteklediği de bilinmektedir. Ancak, glutamin takviyesinin spor performansını doğrudan artırdığına dair yeterli kanıt bulunmamaktadır.
 
Sporcuların günlük glutamin alımı, genellikle 5-10 gram arasında olmalıdır. Ancak bu miktar, sporcu için özel olarak belirlenmelidir ve antrenman yoğunluğu, vücut ağırlığı ve diğer faktörlere göre değişebilir.
 
Glutamin kaynağı besinler arasında et, balık, süt ürünleri, yumurta, soya fasulyesi ve mercimek gibi protein açısından zengin gıdalar yer alır. Ayrıca glutamin takviyeleri de mevcuttur profesyonel sporcular üzün yıllardı glutamini besin takviyeleri listelerinde tutar ve bu amino asitin faydalarından yararlanırlar 
 
icon
mevlanakapı mahalle kalburcu mehmet cami sokak no A.2 fatih istanbul 05512681111-02125292096 ARIA NUTRITION